Türkiye, 2023’te kriptodan en çok kazanan 10. ülke oldu

Kripto para birimleri için kazançlı, yatırımcılar için ise bereketli bir yıl olan 2023’e ilişkin istatistiklere bir yenisi eklendi. Blokzinciri analizi platformu Chainalysis tarafından hazırlanan 2023 Ülkelere Göre Kripto Kazançları raporunda, yatırımcıların kripto para borsaları ile olan etkileşimlerine dayanarak ülkelere göre kazanç sıralaması yapıldı.

Rapora göre dünya çapında kripto para yatırımcıları 2023’ü toplamda 37,6 milyar dolar kazanç ile tamamlarken, Türkiye’deki kripto yatırımcıları ise 950 milyon dolar kazandı.

Küresel sıralamada ABD, 2023’te tahmini 9,36 milyar dolarlık getiriyle diğer ülkelere büyük fark atarak liderliği üstlendi. ABD’yi 1,39 milyar dolar kazanç ile Birleşik Krallık izlerken, üçüncü sırada 1,18 milyar dolarla Vietnam, dördüncü sırada 1,15 milyar dolarla Çin, beşinci sırada ise 1,06 milyar dolarlık getiriyle Endonezya yer aldı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Gate.TR CEO’su Kafkas Sönmez, “Küresel kazancın 159,7 milyar dolar olduğu 2021 boğa sezonundan az olsa da, geçtiğimiz yıl kripto para birimleri için yine de dikkate değer bir yıldı. Türk yatırımcılar da iyi performans gösteren piyasaları avantaja çevirdi” dedi.

Yıllık tahmini getiri bağlamında 1 milyar dolar barajını aşan ülkelerin, ABD hariç benzer tutarlarda kaldığını ve bu ülkeler arasında Hindistan, Rusya, Güney Kore ve Almanya’nın da olduğunu belirten Kafkas Sönmez, “İlk 10’da yer alan ülkeler arasında Vietnam, Endonezya gibi üst orta gelirli ülkenin yer alması başka bir trendi doğruluyor. Bu ülkeler, son ayı piyasasında dahi kripto benimsemesi açısından oldukça dirençli bir pozisyonda kalmayı başarmıştı. Gelişmekte olan ekonomilerin yatırımcıları kripto para birimlerine daha yakın” diye konuştu.

(EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir