Borç batağındaki belediye seçim dönemi para dağıtmış

31 Mart yerel seçimde CHP’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey, AKP’nin adayı Alinur Aktaş’a karşı seçimi kazandı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Bozbey, belediyenin borcunu açıkladı. Şu ana kadar 25 milyar TL borç tespit ettiklerini belirten Bozbey, borcun artabileceğini ifade etti.

Bozbey’in açıkladığı tabloya göre Büyükşehir’in 10 milyar 390 milyon lira, BUSKl’nin 10 milyar 132 milyon lira, bağlı şirketlerin 4 milyar 634 milyon lira borcu bulunuyor. AKP’li eski belediye başkanı Alinur Aktaş, daha önce belediye borcunu 7,1 milyar lira olarak açıklamıştı.

19 KM METRO YAPILABİLİRDİ

Bozbey, 25 Milyar liraya neler yapılabileceğini şöyle annlattı:

“Bu para nerede harcandı? Bir karış metro mu yaptı mı? Trafik sorunu mu çözüldü? Sahiller mi güzelleşti? Bu parayla neler yapılabilirdi? 25 Milyar TL ile 19 km metro hattı yapılabilirdi, 110 km hafif raylı sistem, 2100 adet 1 metrekareden kreş yapılabilirdi. Keşke, bu borç yatırımlar sonucunda olsaydı”

Tespit ettikleri dosyalan da açıklayan Bozbey, “Seçim döneminde hiçbir denetim ve hiçbir kriter belirlenmeden 213 milyon TL’lik hediye çeki dağıtılmış” ifadelerini kullandı.

Bozbey’in açıkladığı dosyalar şu şekilde:

“Arabayatağı’ndaki kentsel dönüşüm projesinde seçimden önce konut ihalesi yapılmış. Hafriyatı belediyeye ait olmak üzere, 2+1 konutlar için 4,5 milyon TL’ye sözleşme imzalanmış. Bu fiyat piyasa rayicinin 2,5 katma denk geliyor. 10 tır çekicisi kiralaması için aylık 2,6 milyon TL’ye sözleşme yapılıyor. 4 tanesi depoya geliyor, 6 tanesi ortada yok. Ayda 2,6 milyon TL kira ödeniyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir